Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

„Pogarda” czyli 36. premiera Teatru Kątem

21-03-2019
Spędź Międzynarodowy Dzień Teatru 2019 r. z Dzierżoniowskim Ośrodkiem Kultury. Obejrzyj 28 marca spektakl Teatru Kątem pt. „Pogarda” w reżyserii Grzegorza Stawiaka. To propozycja nie do pogardzenia.

Spędź Międzynarodowy Dzień Teatru 2019 r. z Dzierżoniowskim Ośrodkiem Kultury. Obejrzyj 28 marca spektakl Teatru Kątem pt. „Pogarda” w reżyserii Grzegorza Stawiaka. To propozycja nie do pogardzenia.

Tekst przedstawienia powstał na podstawie dramatu Bogny Burskiej i Magdy Mosiewicz pt: „Koniec przemocy”, tekstów własnych zespołu oraz fragmentów wierszy Tadeusza Nowaka i Tadeusza Różewicza. Zagrają w nim: Maja Dudkiewicz, Anna Letniowska, Magdalena Orzechowska, Alicja Spaleniak, Aleksandra Szkwarek i Aleksandra Zając oraz adepci Teatru Kątem: Wiktoria Czarnecka, Aleksandra Fijak, Laura Poradnik, Jagoda Skałuba, Julia Skorupa, Adam Winkowski.

Spektakl trwa ok. 90 minut. Jego twórcy proponują przyjrzeć się sobie, by skonstatować, skąd się bierze w nas pogarda, kiedy się zaczyna, jak powstaje i się rozwija. O treści piszą tak: „Niewinne (z pozoru) i w dobrej wierze formułowane przez rodziców i szkołę ostrzeżenia wychowawcze: „Jak się nie będziesz uczył/ła to będziesz zamiatał/ła ulice” deprecjonują ludzi parających się jakoby mało chlubnymi zawodami. Czym kierujemy się pytając nieznajomych o drogę? Zapytamy grubego? Kobietę czy mężczyznę? Człowieka w czystych butach i w ładnej koszuli czy bezdomnego? Tego starca czy fajnego chłopaka stojącego 20 metrów dalej? Oceniamy ludzi na każdym kroku i jednych sobie wybieramy i doceniamy, a innych ignorujemy. Czy tu zaczyna się pogarda? Gorsi są reprezentanci innej niż nasza nacji, innej niż moja wiary („kocia wiara”), z niższym wykształceniem, z innej szkoły? Bywa, że w tej samej szkole ci z „bio-chem” nie cenią tych z „humana” i na odwrót.

Ideologie i poglądy polityczne potrafią nieźle rozjątrzyć antagonizmy – znamy to z mediów, z ulicy, mamy na co dzień. Historycznie narosła niechęć i pogarda do tych „innych”, z innej piaskownicy, z tamtego podwórka, do obcych, do czarnych… Żyjemy w czasie pogardy i hejtu? Nasz spektakl podsuwa rozwiązanie tych dylematów. Podpowiadamy jak żyć „ sobie u siebie”. Chcecie wiedzieć? Przyjdźcie!”.

Premiera „Pogardy” - 36. spektaklu zrealizowanego przez Teatru Kątem - 28 marca o godz. 19.00 w sali koncertowej DOK-u, ul. Świdnicka 23. Wstęp wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Zaproszenia można rezerwować pod nr. Tel.: 74 64 65 019 lub adresem e-mail: bilety@dok.pl  (poniedziałek - środa i piątek w godz. 10:00-17:00, w czwartek - 9.00 – 16.00).

Polecane informacje:

 • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

  39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

  Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

  W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

  Czytaj dalej
 • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

  Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

  W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

  Czytaj dalej
 • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

  Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

  - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajCloudy-1°C