Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

"Dzierżoniów Pełen Pasji" - nikt nie zszedł głębiej

28-08-2015
Sławomir Parzonka w jaskini wraz z plakatem "Dzierżoniów miasto z inicjatywą"

A przynajmniej żaden z mieszkańców Dzierżoniowa. Sławomir Parzonka wspierany przez projekt "Dzierżoniów pełen pasji" eksplorował jaskinię P-D12 JackDaniel's głęboką na 748, a długą (przed tegoroczną wyprawą) na 9300 m. Stawiał stopy w miejscach, gdzie nie postawił ich jeszcze żaden człowiek.

Miał być masyw Taurus w Turcji – był Tennengebirge w Austrii. Nasz grotołaz odwiedził go wraz z członkami Speleoklubu Bobry z Żagania. Grotołazi odkryli i pomierzyli 750 m nowych jaskiniowych korytarzy, przekraczając wyznaczony kilka lat temu cel 10 km ciągu jaskiniowego.

Żadna jaskinia w tej części austriackiego masywu Tennengebirge nie jest tak różnorodna i rozległa jak jaskinia odkryta w 2003 r. przez Jacka Wiśniowskiego i Daniela Oleksego. Należy ona do najgłębszych na świecie jaskiń, które w całości odkryli i wyeksplorowali Polacy. Większość korytarzy w tej jaskini jest bogato przyozdobiona skalnymi naciekami. Ale to nie dla jej urody wybrał ją w tym roku Sławek Parzonka.

Od 9 lat wraz z Wałbrzyskim Klubem Górskim i Jaskiniowym eksploruje on jaskinie w Turcji, m.in. Jaskinię Krainy Węża. W tym roku jednak ze względu na sytuację geopolityczną plany klubu zmieniły się i to zaledwie tydzień przed wyprawą. - Dostaliśmy informację od żandarmerii, że nie będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwa naszej wyprawie, zmieniliśmy więc plany – mówi dzierżoniowski grotołaz. - Ale chciałbym tam wrócić, bo to nasze odkrycie mam nadzieję, że uda nam się ją jeszcze pogłębić. Tym bardziej, że zbieramy tam dane na temat przepływu wody i współpracujemy w tym zakresie z uniwersytetem, gdzie przekazujemy dane, na podstawie których opracowywana jest polityka wodna kraju w tamtym rejonie.

Ale tym roku dzierżoniowski "jaskiniowiec" także nie mógł narzekać na brak wrażeń podczas wyprawy. Od 14 do 25 sierpnia eksplorował nowe korytarze i ciągi, kominy, studnie, których nikt wcześniej nie odkrył. - Efekt Armstronga robi swoje. Stawianie stopy w miejscu, gdzie wcześniej nikogo przed tobą nie było, a często i po tobie nie będzie, bo wiele miejsc jest ciasnych i niedostępnych, jest niesamowite – wyznaje Sławek Parzonka.

W trakcie dwóch zejść – 16 i 21 sierpnia - speleolodzy z grupy dzierżoniowianina spędzili w jaskini odpowiednio 61 i 8 godzin. Sporządzili plany nowo odkrytych miejsc i dokonali dokładnych pomiarów. Pomógł im w tym specjalistyczny sprzęt, który, niestety, na własnych plecach wraz ze sprzętem wspinaczkowym i biwakowym musieli dostarczyć na miejsce. Ale dzięki nowinkom technicznym, takim jak dalmierz laserowy, z którego dane trafiały bezpośrednio do smartfona lub palmtopa, można było kreślić plany jaskini na bieżąco, choć w temperaturze 2 stopni C łatwo to nie było.

Niedogodności rekompensowały jednak grotołazom emocje odkrywców i piękne podziemne widoki – niezwykłe nacieki, których różnorodność form w tej jaskini szczególnie zadziwia.

W wyprawie, która trwała trzy tygodnie, wzięło udział w sumie 27 osób, w tym pięć z klubu wałbrzyskiego. Wszyscy wrócili cali i zdrowi, pamiętając o ubiegłorocznym wypadku polskiego speleologa w jednej ze studni tej jaskini na głębokości ok.250 metrów. Spadł on ze stromego trawersu siedem metrów w dół i doznał poważnych uszkodzeń nóg i biodra. Oni mieli "w razie czego" swojego "prywatnego ratownika", bo Sławomir Parzonka jest też członkiem Grupy Ratownictwa Jaskiniowego przy Polskim Związku Alpinizmu.


Więcej o pasji dzierżoniowskiego grotołaza

Galeria zdjęć z wyprawy na Facebooku

Polecane informacje:

  • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

    39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

    Czytaj dalej
  • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

    Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

    W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

    Czytaj dalej
  • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

    Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

    W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

    Czytaj dalej
  • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

    Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

    - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

    Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajCloudy-1°C