Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Dzierżoniów wyczyści Piławę, dlaczego rzeka tak szybko zarasta?

02-09-2020
Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się czyszczenie koryta rzeki Piławy. Prace polegające na usuwaniu osadu nagromadzonego w dnie, samosiejek drzew i krzewów będą prowadzone na czterech newralgicznych odcinkach. Dotyczy to terenu na wysokości ul. Żeromskiego, przy moście przy ul. Kościuszki, przy ujściu potoku Brzęczek (ul. Kopernika) i ujściu potoku Pieszyckiego (ul. Brzegowa i Nowowiejska).

Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się czyszczenie koryta rzeki Piławy. Prace polegające na usuwaniu osadu nagromadzonego w dnie, samosiejek drzew i krzewów będą prowadzone na czterech newralgicznych odcinkach.

Dotyczy to terenu na wysokości ul. Żeromskiego, przy moście przy ul. Kościuszki, przy ujściu potoku Brzęczek (ul. Kopernika) i ujściu potoku Pieszyckiego (ul. Brzegowa i Nowowiejska).

- Właścicielem rzeki jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Dzierżoniów zdecydował się na współfinansowanie tej inwestycji, ponieważ tylko w takim przypadku może być ona wykonana w tym roku. Potrzeba taka wynika nie tylko z powodów estetycznych. Udrożnienie koryta rzeki ma decydujący wpływ na jej przepustowość, co przy coraz mniej przewidywalnej pogodzie, nagłych i intensywnych opadach, ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego - mówi Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa.

Dlaczego rzeka Piława tak szybko zarasta? Głównym powodem jest położenie rzeki i ukształtowanie terenu. Woda wpływająca do Piławy z górskich potoków niesie ze sobą osad, opadający na dno w miejscach, w których nurt jest słabszy. Dlatego też czyszczenie koryta naszej rzeki musi być wykonywane częściej niż w przypadku koryt rzecznych nie znajdujących się w sąsiedztwie trenów górskich.

Inna kwestią jest to, co niektórzy wyrzucają do rzeki. Niestety, ale trafiają do niej lodówki, pralki, tapczany, szafy i inny zużyty sprzęt domowy. Jeśli jesteśmy świadkiem takich zdarzeń prosimy o zgłaszanie ich do dzierżoniowskiej Straży Miejskiej, tel. 74 645 08 88, 533 650 044.

Polecane informacje:

 • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

  39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

  Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

  W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

  Czytaj dalej
 • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

  Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

  W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

  Czytaj dalej
 • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

  Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

  - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajCloudy-1°C