Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Inwestycje w dzierżoniowskiej ciepłowni

26-04-2018
Na terenie ciepłowni ZEC w Dzierżoniowie przy ulicy Złotej 11, w miejscu przestarzałych kotłów węglowych, zostanie wybudowana nowoczesna instalacja wytwarzająca jednocześnie energię cieplną i elektryczną tzw. źródło kogeneracyjne.

Na terenie ciepłowni ZEC w Dzierżoniowie przy ulicy Złotej 11, w miejscu przestarzałych kotłów węglowych, zostanie wybudowana nowoczesna instalacja wytwarzająca jednocześnie energię cieplną i elektryczną tzw. źródło kogeneracyjne.

Kocioł opalany biomasą (zrębka leśna) będzie oddawał energię za pomocą oleju termalnego który lepiej od wody odbiera ciepło ze spalania biomasy. Wytworzone ciepło będzie napędzać turbinę sprzężoną z generatorem prądu elektrycznego, który wykorzystamy na potrzeby ciepłowni, a pozostałą część wyślemy do sieci energetycznej. Ciepło odpadowe z turbiny będzie odbierane w tradycyjny sposób i zasili miejską sieć ciepłowniczą za pomocą wody.

Głównymi celami projektu są zwiększenie sprawności wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, co wpłynie na poprawę stanu środowiska w regionie. Nowy kocioł będzie spełniał obecnie wymagane normy oraz te, które są planowane do wprowadzenia w 2025 roku.

Projekt jest innowacyjnym rozwiązaniem w regionie dolnośląskim ale szeroko stosowanym na terenie Europy zachodniej. W Polsce w ostatnich latach powstało kilka podobnych instalacji między innymi w hotelu Arłamow w Bieszczadach i w ciepłowni Krosno.

Wartość dzierżoniowskiego projektu to 28.650.000 zł, a wkład Funduszy Europejskich wynosi 20.445.761 zł.

Obecnie trwają prace wyburzeniowe części ciepłowni, która już od pewnego czasu jest wyłączona z użytkowania. Prace zakończone zostaną w połowie maja i od tego momentu rozpocznie się budowa nowego kotła. Zakończenie inwestycji planowane jest na trzeci kwartał przyszłego roku.

Polecane informacje:

 • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

  39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

  Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

  W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

  Czytaj dalej
 • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

  Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

  W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

  Czytaj dalej
 • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

  Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

  - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajCloudy-1°C