Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Lato bez dopalaczy

14-07-2015

Więcej wolnego czasu, mniej kontroli dorosłych - wakacje to czas, kiedy młodzież sięga po raz pierwszy po narkotyki i dopalacze. Substancje psychoaktywne można kupić łatwiej niż alkohol czy papierosy, choć są bardziej niebezpieczne od narkotyków. Policja i lekarze alarmują, że coraz więcej młodych ludzi się nimi zatruwa. Jak sprawić, by lato naszych dzieci nie było nimi skażone?

"Rozpałka do pieca” czy "dodatek do piasku” - to tylko niektóre nazwy groźnych specyfików. Handel nimi kwitnie, a pomysły dilerów jak obejść prawo, zdają się nie mieć końca. A organizm młodego człowieka jest szczególnie podatny na szkodliwe działanie dopalaczy, które mogą powodować nieodwracalne zmiany z mózgu.



JAKIE OBJAWY MOGĄ WYWOŁAĆ SUBSTANCJE PSYCHOAKTYWNE?
Przede wszystkim zmieniają one funkcje mózgu, powodując: zaburzenia zachowania (np. nadmierne pobudzenie, agresję, niepokój, lęk), nagłe zmiany nastroju, bezsenność lub nadmierną senność (w tym napady snu w ciągu dnia), zaburzenia procesów myślowych, pogorszenie pamięci, osłabienie zdolności koncentracji i uwagi. Po zażyciu substancji psychoaktywnych mogą wystąpić również: gwałtowny wzrost temperatury ciała, zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej, zawroty głowy i silne bóle głowy, wymioty, utrata przytomności. Natomiast w wyniku regularnego zażywania substancji psychoaktywnych może dojść do uszkodzenia pracy serca, nerek, układu oddechowego, a także zaburzeń psychicznych (psychozy, depresji, napadów lęku, myśli samobójczych.


JAK RODZIC MOŻE USTRZEC SWOJE DZIECKO PRZED DOPALACZAMI, NARKOTYKAMI I INNYMI SUBSTANCJAMI PSYCHOAKTYWNYMI:

1. Rozmawiaj z dzieckiem na różne tematy, prowokuj do dyskusji o zagrożeniach i problemach, z którymi mogą zetknąć się młodzi ludzie, skłaniaj do samodzielnych wniosków dotyczących konsekwencji ryzykownych zachowań.


2. Akceptuj dziecko takim, jakie jest, podkreślaj swoją wiarę w jego możliwości i dostrzegaj wszystkie, nawet najdrobniejsze sukcesy. Nie wyolbrzymiaj porażek, tylko pomóż dziecku wyciągnąć z nich wnioski na przyszłość.


3. Zachęcaj dziecko do rozwijania swoich zainteresowań, dbaj również o to, aby w miarę możliwości aktywnie spędzać z nim czas (np. uprawiając sport).
4. Staraj się aktywnie uczestniczyć w życiu dziecka, nie bagatelizuj jego problemów lecz wspieraj w ich rozwiązywaniu, zawsze interesuj się tym, gdzie i z kim dziecko spędza czas poza szkołą.


JAKIE SYGNAŁY POWINNY ZANIEPOKOIĆ RODZICA?
1. Nagłe zmiany w zachowaniu i nastroju, napady złości, buntu, agresji lub apatia i zobojętnienie na wszystko.
2. Problemy szkolne – wagary, brak postępów w nauce, negatywne uwagi ze strony wychowawców i nauczycieli.
3. Brak apetytu lub nadmierny apetyt (nagły spadek lub wzrost wagi ciała).
4. Tajemnicze, krótkie rozmowy telefoniczne, nagłe wyjścia z domu, izolowanie się od pozostałych domowników.
5. Zaburzenia pamięci, toku myślenia, niezrozumiała mowa lub mówienie od rzeczy.
6. Kłamstwa, wykręty, kradzieże.
7. Zmiana grona przyjaciół i znajomych, zmiana stylu ubierania się, gatunku ulubionej muzyki.
8. Późne powroty, spędzanie nocy poza domem.
9. Wypowiedzi zawierające pozytywny stosunek do narkotyków lub zawierające określenia slangowe wskazujące na kontakt z narkotykami.
10. Przekrwione oczy, zwężone lub rozszerzone źrenice.
11. Słodkawa woń oddechu, włosów, ubrań, zapach chemikaliów.
12. Przybory do zażywania narkotyków ( fifki, fajki, bibułki papierosowe, małe foliowe torebeczki do przechowywania proszku, tabletek, kryształków lub suszu, łyżka, strzykawki, igły).


GDZIE SZUKAĆ POMOCY?
W przypadku podejrzeń, że dziecko zażywa dopalacze lub inne substancje psychoaktywne, wskazana jest konsultacja z pedagogiem, psychologiem szkolnym, wychowawcą dziecka. Często zdarza się tak, że to właśnie te osoby jako pierwsze sygnalizują rodzicom możliwość kontaktu dziecka z substancjami psychoaktywnymi. Można też bezpośrednio zgłosić się do placówek oferujących specjalistyczną pomoc w terapii uzależnień, do których między innymi należą:


Przychodnia Zdrowia Psychicznego i Terapii Uzależnień „Essere”:
ul. Piastowska 7, 58-200 Dzierżoniów, tel. 74 831 58 88
ul. Wolności 148/10, 58-260 Bielawa, tel. 74 645 55 20

EURO - MEDICA NFOZ:
ul. Wolności 97, 58-260 Bielawa, tel. 74 833-02-89, 697-518-987
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Zakład Rehabilitacji Leczniczej REHA-MED
ul. Ignacego Krasickiego 41/1, 58-200 Dzierżoniów, tel. 74 831 70 00

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna:
ul. Parkowa 2, 58-200 Dzierżoniów, tel. 74 831-56-79

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Ochrony Zdrowia
ul.Piastowska 1, 58-200 Dzierżoniów, tel. 74-833-98-95

Polecane informacje:

  • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

    39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

    Czytaj dalej
  • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

    Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

    W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

    Czytaj dalej
  • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

    Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

    W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

    Czytaj dalej
  • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

    Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

    - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

    Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajCloudy-1°C