Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Myślisz o prowadzeniu własnego biznesu i chcesz wynajmować pokoje?

10-08-2020
Taki obiekt (dom, gospodarstwo rolne, ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy, dom wczasowy) należy zgłosić do ewidencji innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie. Ewidencję obiektów położonych w Dzierżoniowie prowadzi Burmistrz Dzierżoniowa. Zgłoszenie do ww. ewidencji musi nastąpić przed rozpoczęciem świadczenia usług hotelarskich.

Taki obiekt (dom, gospodarstwo rolne, ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy, dom wczasowy) należy zgłosić do ewidencji innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie. Ewidencję obiektów położonych w Dzierżoniowie prowadzi Burmistrz Dzierżoniowa. Zgłoszenie do ww. ewidencji musi nastąpić przed rozpoczęciem świadczenia usług hotelarskich.

Co to są usługi hotelarskie?
Usługi hotelarskie to krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych.

Co to są inne obiekty hotelarskie?
Usługi hotelarskie mogą być świadczone w tzw. innych obiektach i dotyczą m.in. wynajmowania:

 • pokoi i miejsc na ustawianie namiotów w prowadzonych przez nich gospodarstwach rolnych przez rolników (tzw. agroturystyka);
 • samodzielnych pokoi;
 • miejsc noclegowych w pomieszczeniach wspólnych (salach);
 • miejsc noclegowych w budynkach stałych;
 • miejsc noclegowych w ośrodkach wczasowych;
 • miejsc noclegowych w ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych;
 • miejsc noclegowych w domach pracy twórczej;
 • miejsc noclegowych w zakładach uzdrowiskowych;
 • pokoi gościnnych/kwater prywatnych.


Obiekt musi spełniać:

 • wymagania budowlane, przeciwpożarowe i sanitarne;
 • minimalne wymagania, dotyczące wyposażenia i świadczonych usług, które znajdziesz w załączniku nr 7 do Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie.


Wniosek o dokonanie wpisu innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie na terenie Gminy Miejskiej Dzierżoniów przedsiębiorca/rolnik może złożyć osobiście lub przez ustanowionego pełnomocnika w Biurze Obsługi Klienta, stanowisko „D”. Wniosek można również przesłać pocztą lub za pomocą platformy ePUAP (podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym). Formularz wniosku można pobrać:

 • w wersji papierowej w Biurze Obsługi Klienta, parter, wejście „za żelazną bramą" - stanowisko „D”;
 • w wersji elektronicznej ze strony: www.bip.um.dzierzoniow.pl – zakładka Karty usług, wnioski, druki / Działalność gospodarcza.


Świadczenie usług hotelarskich w obiekcie niezgłoszonym do ewidencji, jak również bezprawne używanie nazw zastrzeżonych dla ściśle określonego rodzaju obiektów, np. hotel, motel, pensjonat, kemping, pole biwakowe czy używanie oznaczeń, które mogą wprowadzić klientów w błąd co do rodzaju lub kategorii obiektu hotelarskiego, zagrożone jest karą ograniczenia wolności lub grzywny (art. 60 §4 pkt 3 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń).

Więcej informacji można uzyskać w Urzędzie Miasta w Dzierżoniowie, stanowisko „D”, w Biurze Obsługi Klienta, tel. 74/645 08 48, e-mail jwiniarska@um.dzierzoniow.pl.
 

Polecane informacje:

 • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

  39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

  Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

  W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

  Czytaj dalej
 • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

  Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

  W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

  Czytaj dalej
 • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

  Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

  - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajCloudy-1°C