Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Powiew za wschodu, czyli o akcji na Kresach

09-11-2012
Podsumowanie udziału dzierżoniowskich szkół i przedszkoli w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” odbyło się w Kinoteatrze „Zbyszek” 7 listopada

Podsumowanie udziału dzierżoniowskich szkół i przedszkoli w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” odbyło się w Kinoteatrze „Zbyszek” 7 listopada. Akcji patronuje Kuratorium Oświaty, a organizatorem i wykonawcą projektu jest Telewizja Wrocław i redaktorka „Studia Wschód” Grażyna Orłowska-Sondej.

W ceremonii podsumowania wzięli udział przedstawiciele dzierżoniowskich placówek oświatowych, uczniowie, nauczyciele, przedstawiciele samorządu, a także organizacji kombatanckich i kresowian. - Szanowni państwo, będzie opowieść – rozpoczęła swe przemówienie dyrektor Gimnazjum nr 1 w Dzierżoniowie Katarzyna Ciostek. I opowiedziała zebranym o działaniach uczniów i kadry pedagogicznej szkoły w ramach akcji „Mogiłą pradziada ocal od zapomnienia” od 2010 r. - Ratujemy polskie nekropolie pozostawione za wschodnią granicą. Ratujemy zdewastowane cmentarze i zapomniane groby. Ratujemy mogiły naszych pradziadów. Poznajemy na nowo dzieje naszego narodu. Przeżywamy swoistą lekcję patriotyzmu. Coś otwiera się w naszych sercach,  zagnieżdża w naszych umysłach. Zaczynamy lepiej rozumieć i czuć tę historię – mówiła o efektach akcji. Uczniowie zbierają bowiem nie tylko znicze, które trafią na groby Polaków pochowanych za wschodnią granicą (w tym roku skromną cegiełkę dołożyli do akcji pracownicy urzędu, którzy również zorganizowali zbiórkę zniczy). Organizują także zbiórki środków finansowych, wysyłają paczki na święta dla rodaków mieszkających za wschodnią granicą. W wakacje zaś czworo uczniów ze szkół z terenu powiatu dzierżoniowskiego osobiście zaangażowało się w porządkowanie nekropolii.

Zapadają w pamięć i serce

- Pierwsze spotkanie z Ukrainą było szokiem – wspominała na scenie Izabela Mizera, koordynatorka akcji w Gimnazjum nr 1. Opowiadała o gościnności gospodarzy, o rozmowach z nimi, o ich wiedzy historycznej i miłości do wszystkiego, co polskie, o pracy przy rekonstrukcji cmentarzy. - Komarno, Drohobycz, Podhajce to miasta, które zmieniły moje życie – przyznała.

Te miejscowości, jak i inne na Kresach miały zresztą wpływ w okresie Rzeczpospolitej Obojga Narodów na cały kraj. Stamtąd bowiem, jak uświadamiał to zebranym w swoim przemówieniu historyk z Gimnazjum nr 1 Jacek Piwkowski, pochodziły największe głowy narodu – pisarze, poeci, naukowcy, wodzowie, a nawet święci. Wystarczy tu wymienić nazwiska, takie jak Adam Mickiewicz, Mikołaj Rej, Franciszek Karpiński, Mikołaj Sęp-Szarzyński, Zofia Nałkowska, Eliza Orzeszkowa, Zbigniew Herbert, Stefan Banach, Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, św. Andrzej Bobola, siostra Faustyna Kowalska i wielu innych, którzy zapisali się chlubnie na kartach polskiej historii.

A wspomina je po dziś dzień wielu Kresowian. Jednym z nich jest Edward Bień, prezes Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżoniowie, który zaprezentował zdjęcia z Kresów, czy porucznik Jan Jeleń, żołnierz Armii Krajowej, który z serca dziękował wszystkim zaangażowanym w akcję „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, i któremu odśpiewano chóralnie 100 lat.

Dokumentacja fotograficzna

Swój wkład w uroczystość w dzierżoniowskim Kinoteatrze miała naturalnie również młodzież, która zaprezentowała swe umiejętności wokalne w patriotycznych pieśniach oraz aktorskie w przedstawieniu o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim i szarych szeregach. Na scenie zaprezentowali się też najmłodsi uczestnicy akcji – przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych.

Imprezę zakończyły okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości i słodki poczęstunek. Zebrani mieli też okazję obejrzeć wystawę zdjęć dokumentujących działania Gimnazjum nr 1 podejmowane w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, w która w tym roku włączyło się na Dolnym Śląsku ponad 100 tys. młodych ludzi.

Polecane informacje:

  • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

    39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

    Czytaj dalej
  • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

    Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

    W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

    Czytaj dalej
  • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

    Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

    W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

    Czytaj dalej
  • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

    Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

    - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

    Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajCloudy-1°C

2°C