Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Powrót uczniów do szkół. Zasady bezpieczeństwa

26-08-2020
1 września dzieci wracają do nauki w swoich klasach. Podstawowym modelem kształcenia ma być nauka stacjonarna w szkołach. Jak będzie wyglądała edukacja? Jakie procedury bezpieczeństwa będą obowiązywały?

1 września dzieci wracają do nauki w swoich klasach. Podstawowym modelem kształcenia ma być nauka stacjonarna w szkołach. Jak będzie wyglądała edukacja? Jakie procedury bezpieczeństwa będą obowiązywały?

Najważniejszą zasadą jest ta, że do szkoły mogą uczęszczać tyko zdrowi uczniowie – bez żadnych objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. Dzieci nie mogą uczestniczyć w zajęciach szkolnych, gdy oni lub domownicy przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.

Uczniowie z młodszych klas mogą być przyprowadzani wyłącznie przez zdrowych rodziców lub opiekunów - nie mogą oni jednak przemieszczać się po terenie szkoły, mogą przebywać tylko w wyznaczonym przedsionku lub szatni, w maseczkach, z zachowaniem dystansu. Z jednym uczniem może przyjść tylko jeden opiekun. Dyrektorzy poinformują rodziców uczniów o tym, z którego wejścia do szkoły mają korzystać ich dzieci (w każdej szkole będą minimum dwa wejścia). Przekraczając teren szkoły jesteśmy zobowiązani do dezynfekcji rąk. Uczniom może być też zmierzona temperatura.

Dzieci z danego oddziału szkolnego będą przebywały tylko w jednej klasie, by ograniczyć kontakty z innymi uczniami. To nauczyciele będą przychodzili do klas na lekcje. Dlatego uczniowie nie będą musieli nosić maseczek ani przyłbic podczas lekcji. Z klas zostały usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować. Uczniowie mogą korzystać wyłącznie z własnych książek i przyborów szkolnych.

Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć, będą po ich zakończeniu dokładnie czyszczone lub dezynfekowane. Na bieżąco będą dezynfekowane także ciągi komunikacyjne, powierzchnie dotykowe – poręcze, klamki, blaty w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, czy włączniki oraz toalety. Sale lekcyjne będą wietrzone co najmniej raz na godzinę - w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.  

Pauzy w lekcjach będą organizować  nauczyciele dla swoich klas, adekwatnie do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 minut. Uczniowie będą spędzali przerwy pod nadzorem nauczyciela. Jesli pogoda na to pozwoli, będą mogli korzystać z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.

Wszyscy pracownicy szkoły, przemieszczając się na terenie placówki, mają obowiązek używać indywidualnych środków ochrony osobistej – osłony na usta i nos.

Jeśli pojawi się sytuacja zagrożenia, możliwy będzie również mieszany model nauki. Dyrektor szkoły, po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i na podstawie pozytywnej opinii sanepidu, będzie mógł zdecydować, że część uczniów będzie uczęszczać do szkoły w tradycyjnej formie, a część uczyć się na odległość. Przy większym zagrożeniu epidemiologicznym będzie można zastosować model kształcenia zdalnego.

Polecane informacje:

 • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

  39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

  Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

  W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

  Czytaj dalej
 • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

  Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

  W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

  Czytaj dalej
 • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

  Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

  - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajCloudy-1°C