Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Przedszkola i żłobek na nowych zasadach

08-05-2020
Od poniedziałku, 11 maja, będą funkcjonowały publiczne i niepubliczne przedszkola w Dzierżoniowie oraz miejski żłobek. Placówki będą pracowały w pełnym reżimie sanitarnym, na nowych zasadach. Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola i jak będzie wyglądała opieka? Warto sprawdzić.

Od poniedziałku, 11 maja, będą funkcjonowały publiczne i niepubliczne przedszkola w Dzierżoniowie oraz miejski żłobek. Placówki będą pracowały w pełnym reżimie sanitarnym, na nowych zasadach. Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola i jak będzie wyglądała opieka? Warto sprawdzić.

- Przedszkola i personel są w pełnej gotowości, by rozpocząć pracę. Mam nadzieję, że także dzieci i ich rodzice odnajdą się w trochę odmienionych warunkach – mówiła zastępca burmistrza, Dorota Pieszczuch podczas wizyty w Przedszkolu Publicznym Nr 1 w Dzierżoniowie.

Publiczne placówki przedszkolne i żłobek otrzymały pozytywną opinię sanepidu. Stan przygotowań placówek sprawdził w piątek burmistrz Dariusz Kucharski oraz dyrektor wydziału edukacji i spraw społecznych, Aneta Błaszczuk.

Poniżej publikujemy najważniejsze informacje dotyczące nowych zasad funkcjonowania placówek. Wszystko po to, by rodzice mogli jak najlepiej przygotować swoje dzieci na pójście do przedszkola.

Którzy rodzice mogą posłać swoje dzieci do przedszkola?

Z placówek w pierwszej kolejności mogą skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. Pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Co powinien wiedzieć rodzic przed posłaniem dziecka do przedszkola?

Najważniejsze jest to, aby dziecko było zdrowe – bez objawów chorobowych. To stała zasada, o której zawsze należy pamiętać.

Przypomnij swojemu dziecku podstawowe zasady higieny. Zwróć uwagę na: niepodawanie ręki na powitanie, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, mycie rąk, zasłanianie ust i nosa przy kichaniu czy kasłaniu. Pamiętaj, że Ty także powinieneś je stosować. Twoje dziecko uczy się przez obserwację.

Wytłumacz również dziecku, aby nie zabierało do przedszkola niepotrzebnych przedmiotów czy zabawek.

Jak moje dziecko musi być przygotowane do przyjścia do przedszkola?

Przypomnij dziecku podstawowe zasady higieny takie jak: niepodawanie ręki na powitanie, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, mycie rąk, zasłanianie ust i nosa przy kichaniu czy kasłaniu. Powiedz dziecku, że jego ulubione zabawki powinny zostać w domu.

Jeśli Twoje dziecko ukończyło 4 lata, musisz zapewnić mu indywidualną osłonę ust i nosa w drodze do i z przedszkola. Przed wyjściem z domu, zmierz mu temperaturę. Dzieci będą miały mierzoną temperaturę ciała również w przedszkolu. Jeśli przekroczy ona 37 stopni Celsjusza, wrócą pod opiekę rodziców.

Nie będziesz mógł wejść do przedszkola ze swoim dzieckiem, dlatego pamiętaj żeby bezwzględnie przyprowadzić je przed godz. 8.00. Pracownik przedszkola odprowadzi Twoje dziecko do szatni, a następnie do sali dydaktycznej, pod opiekę nauczyciela.

Jeśli będziesz chciał odebrać swoje dziecko z przedszkola, wywołasz je przez domofon i poczekasz na nie an zewnątrz budynku. Przyprowadzi je do Ciebie pracownik przedszkola.

Czy muszę zapewnić mojemu dziecku maseczkę?

Tylko w drodze do przedszkola i z powrotem, jeśli Twoje dziecko ukończyło 4. rok życia. Może to być także inna forma indywidualnej osłony nosa i ust.

Ważne! W przedszkolu nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa, zarówno przez dzieci, jak i nauczycieli. Nie ma jednak przeszkód, aby korzystać z takiej formy zabezpieczenia.

Pamiętaj jednak, że rodzice i opiekunowie muszą zabezpieczyć się w środki ochrony osobistej zarówno podczas odprowadzania i odbierania dzieci, jak również przebywania

w budynku przedszkola.

Czy moje dziecko otrzyma posiłek podczas pobytu w przedszkolu?

Tak. Przedszkole podczas prowadzenia zajęć zapewnia dzieciom posiłki. Ich przygotowanie będzie odbywać się z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Jak w przedszkolu będzie przestrzegane bezpieczeństwo sanitarne?

Każda placówka będzie wyposażona w podstawowe środki higieny osobistej oraz płyn do dezynfekcji umieszczony przy wejściu do budynku.

Każda grupa dzieci będzie przebywać w wyznaczonej sali. Będą z niej usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak np. pluszowe zabawki. Stoliki i krzesełka w stołówkach będą dezynfekowane po zjedzeniu posiłku przez każdą grupę dzieci.

Opiekunowie będą dbali o zachowanie przez dzieci zasad higieny w toaletach.

Jakie zajęcia będzie miało moje dziecko w przedszkolu?

W czasie pobytu w przedszkolu dziecko będzie przebywać w miarę możliwości w mniejszej grupie, w jednej sali. Dziecko będzie mogło się bawić zabawkami, które można dezynfekować. Nauczyciel zapewni przede wszystkim opiekę, ale może także organizować zabawy, zajęcia dydaktyczne – zgodnie z wytycznymi GIS. Dziecko będzie mogło korzystać z przedszkolnego placu zabaw. Dostępne na nim urządzenia będą dezynfekowane. Dzieci nie będą wychodziły na spacery czy wycieczki poza teren placówki.

Co ma zrobić rodzic w sytuacji, gdy dziecko nie będzie miało możliwości skorzystania z opieki przedszkolnej?

Rodzicowi dziecka, któremu samorząd nie zapewni opieki przedszkolnej, mimo że rodzic wyraża taką chęć, będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

* Nie będzie pracowało jedynie PP2, ponieważ jedynie rodzice jednego dziecka zadeklarowali chęć skorzystania z opieki przedszkolnej.

Polecane informacje:

 • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

  39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

  Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

  W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

  Czytaj dalej
 • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

  Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

  W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

  Czytaj dalej
 • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

  Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

  - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajCloudy-1°C