Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Smog – kto i jak może z nim wygrać?

22-02-2017
Na początek kilka faktów. Smog dotyczy nas wszystkich i to my go tworzymy. Jest poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, można go jednak pokonać. By tak się stało konieczne jest spełnienie kilku kluczowych warunków. Zobacz co miasto i mieszkańcy Ziemi Dzierżoniowskiej mogą zrobić, by smog nie wracał do nas każdej zimy.

Na początek kilka faktów. Smog dotyczy nas wszystkich i to my go tworzymy. Jest poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, można go jednak pokonać. By tak się stało konieczne jest spełnienie kilku kluczowych warunków. Zobacz co miasto i mieszkańcy Ziemi Dzierżoniowskiej mogą zrobić, by smog nie wracał do nas każdej zimy.

Na jego tworzenie największy wpływ ma spalanie węgla w starych piecach. Najgorsze co możemy sami sobie zrobić, to palenie węglem o najniższym standardzie. Ogrzewanie dobrej jakości węglem wcale nie musi być znacznie droższe, bo gorszej jakości węgla musimy zużyć znacznie więcej. Warto to sprawdzić.

O spalaniu odpadów wciąż niestety trzeba przypominać. To najprostsza droga do raka i innych chorób. Jeśli ktoś ma na to ochotę, to bardzo proszę, pamiętajmy jednak, że nie jesteśmy samotnymi wyspami. W ostatnim czasie, kiedy o smogu słyszymy bardzo często, pozytywną informacją jest coraz mniejsza akceptacja dla takich zachowań.

Problemu smogu nie da się rozwiązać w pojedynkę. Muszą się z nim zmierzyć władze krajowe, samorządy, w naszym przypadku samorządy i mieszkańcy Ziemi Dzierżoniowskiej. To niezbędne ze względu na nasze bliskie sąsiedztwo i szczególne położenie w kotlinie.

Co Dzierżoniów robi by walczyć ze smogiem?

  • Nie udaje – nie marginalizujemy tego problemu i stąd poniższe działania.

  • Program Małych Ulepszeń – kreowanie takich programów jest teraz w modzie i na czasie. PMU w Dzierżoniowie jest realizowany od kilkunastu lat. Umożliwia on mieszkańcom sięgnięcie po dopłatę do wymiany pieca węglowego na bardziej ekologiczny. Dzięki temu w Dzierżoniowie jest co najmniej 350 pieców węglowych mniej. Wielu mieszkańców wykonało taka inwestycję bez sięgania po wsparcie miasta. 
     
  • Kontrole Straży Miejskiej – na samym początku budziły kontrowersje. Dziś mieszkańcy odwiedzani przez strażników przyjmują taką wizytę najczęściej ze zrozumieniem. Nasi strażnicy mają uprawnienia umożliwiające kontrolę prywatnych nieruchomości pod kątem źródła wytwarzania ciepła. W minionym roku takich interwencji było 118. W pięciu przypadkach strażnicy nałożyli mandaty na kwotę 900 zł. W tym roku takie kontrole są jednym z głównych priorytetów dla strażników. Uwaga, w tej kwestii strażnicy w uzasadnionych przypadkach będą już raczej karać finansowo niż tłumaczyć, ze tak nie można. Przy podejrzeniu spalania odpadów wystarczy skontaktować się ze strażą miejską (tel.; 74 645 08 88, 504 259 859), która  zobowiązana jest do przeprowadzenia kontroli. 

  • Termomodernizacja obiektów miejskich – żaden obiekt publiczny należący do miasta nie ma pieca węglowego. Z prawie czterdziestu należących do miasta budynków użyteczności publicznej termomodernizację trzeba wykonać jeszcze w kine, Przedszkolu Publicznym nr 2, Szkole Podstawowej nr 6 i w Zespole Gimnazjów nr 3. 

  • Edukacja ekologiczna – prowadzona jest w przedszkolach i szkołach należących do miasta. Osobom dorosłym staramy się zwracać uwagę m.in. na problem spalania trawy i liści. To także ma olbrzymie znaczenie dla jakości powietrza.

  • Sprzątanie po zimie – tak zwane wtórne zapylenie ma również wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Od tego roku miasto zlecając takie prace zaznacza, że mają być one prowadzone mechanicznie „na mokro”. Do tego jednym z obowiązków straży miejskiej jest kontrola wyjazdów z budów (obowiązkiem inwestora jest dbanie aby wyjeżdżające z placu budowy auta i maszyny nie brudziły drogi).

W kolejnej informacji przedstawimy propozycję nowych działań planowanych przez miasto.

Polecane informacje:

  • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

    39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

    Czytaj dalej
  • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

    Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

    W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

    Czytaj dalej
  • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

    Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

    W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

    Czytaj dalej
  • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

    Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

    - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

    Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajCloudy-1°C

JutroLight snow1°C