Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

SP 9 poznaje historię II wojny światowej

21-01-2014

By zaszczepić w uczniach zainteresowanie historią Polski i Europy oraz jej najnowszymi dziejami 17 stycznia Szkoła Podstawowa nr 9 w Dzierżoniowie gościła kombatanta wojennego Józefa Oleksiewicza. Spotkanie było jednym z etapów projektu eTwinning realizowanego przez szkołę wraz ze szkołami partnerskimi z Anglii, Francji, Norwegii, Słowenii oraz Włoch „World War Two: our shared history” („Druga wojna światowa: nasza wspólna historia”), którego celem jest poznanie historii II wojny światowej z punktu widzenia różnych krajów europejskich. Jednym z działań projektu są spotkania z osobami pamiętającymi tamte czasy.

Józef Oleksiewicz urodził się w Grybowie (powiat nowosądecki) w roku 1929. Podczas wojny wstąpił do oddziału partyzanckiego AK działającego na Nowosądecczyźnie. Złożył przyrzeczenie wojskowe i pełnił służbę jako łącznik. W tym czasie był dwukrotnie ranny. W 1944 r. jego oddział wszedł w skład I Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Pan Józef opowiadał o warunkach życia jakie panowały podczas okupacji, o traktowaniu Polaków i Żydów przez niemieckiego okupanta.

Po wojnie pan Józef ukrywał się w lesie wraz z kolegami z oddziału AK. Został jednak aresztowany przez władze komunistyczne i od maja 1947 r. do czerwca 1950 r. był represjonowany i przebywał w więzieniu m.in. w Krakowie i Jaworze, gdzie był traktowany jak zdrajca i kolaborant. Miał szczęście przeżyć terror stalinowski i pod koniec lat 50 przybył na Dolny Śląsk. Był inwigilowany do roku 1976.

W 2011 r. Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, doceniając jego wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości, nadał mu stopień kapitana Wojska Polskiego.

Józef Oleksiewicz jest częstym gościem na lekcjach w SP 9. Interesująco opowiada o najnowszej historii Polski, której był naocznym świadkiem.

Podczas pracy nad projektem, którego koordynatorkami są Barbara Walczak i Anna Szczepaniak, uczniowie prezentują pieśni wojskowe ze swojego kraju, oglądają filmy fabularne przedstawiające okres II wojny światowej, poznają historię II wojny światowej i bohaterów tego okresu oraz przeprowadzają wywiady z osobami pamiętającymi czasy okupacji.

Dzięki projektowi poznali Słowenkę (Tončka Senčar), która w czasie wojny w roku 1941 wraz z rodzicami i rodzeństwem została deportowana przez Niemców do obozów pracy na Dolnym Śląsku. Przebywała w Trzebnicy (Trebnitz), Sycowie (Gross Wartenberg), Dzierżoniowie (Reichenbach) i Kamiennej Górze (Landeshut). W przyszłym roku Tončka Senčar planuje ponownie zobaczyć te wszystkie miejscowości i być może odwiedzi również dzierżoniowską „Dziewiątkę”.

Polecane informacje:

  • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

    39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

    Czytaj dalej
  • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

    Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

    W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

    Czytaj dalej
  • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

    Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

    W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

    Czytaj dalej
  • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

    Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

    - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

    Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajCloudy-1°C