Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Walka z COViD-em kosztowała nas już 3 mln zł

09-06-2020

Najkrótsze podsumowanie pandemii ze strony miasta to kilkadziesiąt działań w różnych obszarach na rzecz mieszkańców i ich bezpieczeństwa oraz blisko 3 mln złotych na minusie. Tyle kosztowała Dzierżoniów walka z koronawirusem przez 3 miesiące.

Od początku ogłoszenia stanu epidemii w Dzierżoniowie ruszyły działania  na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. Uruchomiono specjalny numer telefonu alarmowego, na który można było zadzwonić w każdej sprawie. Dyżurowali też psychologowie z Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Dzierżoniowie. Pracownicy Urzędu Miasta i Dziennego Domu Senior Plus w ramach akcji „Telefon do seniora” kontaktowali się z najstarszymi mieszkańcami miasta, członkami organizacji kombatanckich i senioralnych, by sprawdzić ich samopoczucie i zaoferować pomoc. Dla chętnych seniorów prowadzone były spotkania on-line. Pracownicy OPS-u i strażnicy miejscy pomagali w realizacji recept i zakupach dla seniorów oraz osób przebywających w izolacji. Raz w tygodniu dezynfekowano przestrzeń publiczną, a pracownicy instytucji, które zostały zamknięte z powodu pandemii, jak domy seniora, szkoły i przedszkola, szyli maseczki wielokrotnego użytku, które podczas patroli rozdawali strażnicy miejscy.

Miasto zorganizowało zbiórkę wśród firm i osób prywatnych, tworząc Fundusz Walki z Koronawirusem. Udało się zgromadzić ponad 30 tysięcy złotych, do których dołożyło się miasto. Zakupiono zamgławiacz (urządzenie do dezynfekcji pomieszczeń) dla dzierżoniowskiego szpitala. Radni zdecydowali też o przekazaniu szpitalowi 150 tysięcy złotych na zakup karetki.

Dzierżoniów jako pierwsze miasto w regionie zdecydowało się także na zakup szybkich testów na COViD-19. Dzięki temu przebadani zostali m.in. strażacy, czy pracownicy OPS.

Nieprzerwanie – choć z obostrzeniami – działał dzierżoniowski Urząd Miasta i OPS, pracowali też radni miejscy – zarówno podczas komisji, jak i sesji on-line. Uchwalono również specjalne lokalne ulgi dla przedsiębiorców, którzy najbardziej odczuli skutki epidemii.

Na środki ochrony osobistej, płyny do dezynfekcji, testy i inne koszty związane z walką z pandemią, jak np. koszty stacjonowania żołnierzy WOT, Dzierżoniów wydał dotąd ponad 360 tysięcy złotych. Poza tym walka z koronawirusem oznacza dla miasta dużo mniejsze wpływy do budżetu z tytułu należnych podatków. Tylko w marcu i w kwietniu do urzędowej kasy nie wpłynęło ponad 2 mln 635 tys. z tytułu podatku PIT i CIT.

Polecane informacje:

 • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

  39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

  Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

  W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

  Czytaj dalej
 • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

  Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

  W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

  Czytaj dalej
 • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

  Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

  - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajCloudy-1°C