Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Z Bukowiny na Dolny Śląsk - świadkowie historii w SP 9

06-12-2016
Uczniowie dzierżoniowskiej "Dziewiątki" stale pogłębiają swą wiedzę – nie tylko w trakcie tradycyjnych lekcji, ale również poprzez udział w różnych inicjatywach i projektach. Jednym z nich jest program „Opowiem Ci o wolnej Polsce”, w ramach którego spotykają się ze świadkami historii ze zwego rejonu, by poznać ich losy i najnowszą historię Polski.

Uczniowie dzierżoniowskiej "Dziewiątki" stale pogłębiają swą wiedzę – nie tylko w trakcie tradycyjnych lekcji, ale również poprzez udział w różnych inicjatywach i projektach. Jednym z nich jest program „Opowiem Ci o wolnej Polsce”, w ramach którego spotykają się ze świadkami historii ze swego rejonu, by poznać ich losy i najnowszą historię Polski.

Ostatnie z takich spotkań w SP 9 odbyło się 29 listopada. Szkoła gościła Maksymiliana Juraszka, który opowiedział uczniom klas 4b i 5b o góralach czadeckich oraz o swoich przeżyciach z czasów II wojny światowej, a także o drodze górali czadeckich z Bukowiny do Polski. Spotkanie było pierwszym etapem realizacji projektu „Z Bukowiny na Dolny Śląsk”, jaki SP 9 realizuje w tym roku szkolnym w ramach ogólnopolskiego programu „Opowiem ci o wolnej Polsce”.

Pan Maksymilian urodził się w 1933 roku w Pojana Mikuli (Poiana Micului) na Bukowinie rumuńskiej, gdzie w jednej wiosce obok Polaków mieszkali Rumuni i Niemcy. Uczniowie dowiedzieli się o codziennym życiu w tej miejscowości, o tym jak ludzie wspólnie wybudowali kościół, szkołę oraz jak wszyscy w zgodzie mieszkali obok siebie do czasu wybuchu II wojny światowej.

Do Pojana Mikuli przed wojną przyjeżdżali letnicy (wczasowicze) z Polski. Został tam wybudowany Dom Polski oraz basen. We wrześniu 1939 roku wojna zastała grupę polskich letników w Pojana Mikuli i nie mieli już gdzie wracać.

W 1940 r. rodziny niemieckie wyjechały z Pojana Mikuli i zostały osiedlone w okolicach Łodzi. Pan Maksymilian zaczął chodzić do szkoły, w której uczył się języka rumuńskiego. Polskie dzieci nie znały tego języka, ponieważ w domu Polacy rozmawiali wyłącznie w języku polskim.

Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści gościa np. o tym, jak w pierwszej klasie uczył się pisać. Co ciekawe, dzieci w pierwszej klasie nie miały zeszytów, ale pisały na tabliczkach. Zeszyty dostawały dopiero w klasie drugiej.

Działania wojenne dotarły do Pojany w roku 1944, wtedy zaczęły się pojawiać patrole zarówno niemieckie, jak i radzieckie. Mieszkańcy czuli się coraz bardziej zagrożeni. Najgorsze nadeszło 1 maja 1944 roku, kiedy to wojska niemieckie okrążyły Pojanę Mikuli  i spaliły ją. Na szczęście jeden z żołnierzy niemieckich ostrzegł Polaków, którzy w pośpiechu uciekli do pobliskiego lasu, skąd widzieli, jak płonie cały ich dobytek.

Do spalonej wioski mieszkańcy nie mogli wrócić, ponieważ miał tam przebiegać front i dlatego wszystkich mieszkańców skierowano do oddalonej od Pojany o 50 km Tereblaczy. Gdy tam doszli, okazało się, że przed Tereblaczami jest już granica i dlatego ostatecznie osiedlili się w wiosce Seret, gdzie mieszkali w magazynie do końca sierpnia. Pod koniec sierpnia 1944 roku mogli już wrócić do spalonej Pojany.

W  1946 r. przyjechała delegacja z Bukaresztu z wiadomością, że Polacy mogą wyjechać do Polski na ziemie odzyskane. Pierwszy transport Polaków z Bukowiny wyjechał w październiku 1946 r. Jechali cały miesiąc i zostali zakwaterowani w Dobrocinie. Pan Maksymilian przyjechał trzecim transportem w lipcu 1947 r. i został zakwaterowany w pałacu w Dobrocinie. W 1948 r. jego rodzina  przeprowadziła się do Piławy Dolnej, gdzie mieszka do dziś.

Polecane informacje:

  • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

    39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

    Czytaj dalej
  • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

    Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

    W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

    Czytaj dalej
  • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

    Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

    W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

    Czytaj dalej
  • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

    Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

    - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

    Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajCloudy-1°C