Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Zakończenie wakacji pod parą

26-08-2020
Zapraszamy na przejazdy zabytkowym taborem kolejowym na trasie Dzierżoniów – Jaworzyna Śląska. Do Państwa dyspozycji będą dwa pociągi – Kolejarz i Młynarz. Wycieczki naszymi pociągami specjalnymi z parowozem umożliwią wszystkim miłośnikom kolejowych podróży zwiedzanie Jaworzyny Śląskiej i Dzierżoniowa, a także połączą dwa oddziały Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska - Muzeum Kolejnictwa oraz Młyn Hilberta.

Zapraszamy na przejazdy zabytkowym taborem kolejowym na trasie Dzierżoniów – Jaworzyna Śląska. Do Państwa dyspozycji będą dwa pociągi – Kolejarz i Młynarz. Wycieczki naszymi pociągami specjalnymi z parowozem umożliwią wszystkim miłośnikom kolejowych podróży zwiedzanie Jaworzyny Śląskiej i Dzierżoniowa, a także połączą dwa oddziały Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska - Muzeum Kolejnictwa oraz Młyn Hilberta.

Organizatorem zakończenia wakacji pod parą jest właśnie  Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. Przygotowany przez nią historyczny skład poruszać się będzie 29 sierpnia po najstarszym fragmencie tzw. Podsudeckiej Magistrali Kolejowej. Jej początki sięgają pierwszej połowy XIX w. W lipcu 1844 r. Towarzystwo Kolei Wrocławsko – Świdnicko – Świebodzickiej oddało do użytku linię łączącą Świdnicę z otwartą rok wcześniej linią kolejową Wrocław – Świebodzice. W następnych dekadach linia była wydłużana by uzyskać swój ostateczny kształt w 1876 r. Skład pociągu tworzy lokomotywa parowa TKt48-18 z 1951 r. oraz trzy wagony osobowe serii Ci28 i Bi29 z lat 1928-1930. Podróżni mogą kupić bilet w jedną lub dwie strony oraz zwiedzić zabytki miasta i placówki fundacji.

Młynarz
10.00 - Jaworzyna Śląska
10.45 - Dzierżoniów
W programie zwiedzanie z przewodnikiem Dzierżoniowa - bramy Gór Sowich. Na szczególną uwagę odwiedzających zasługuje Rynek z Ratuszem i szeregiem historycznych kamienic reprezentujących niemal wszystkie style i epoki w architekturze. Prawdziwą perłą jest Kościół pw. Maryi Matki Kościoła - dawny zbór ewangelicki zaprojektowany przez Carla Gottarda Langhansa- twórcy m.in Bramy Brandeburskiej. Miłośników dawnej techniki zapraszamy do Muzeum Miejskiego, gdzie prezentowana jest jedna z największych w kraju kolekcja zabytkowych radioodbiorników Diora. Na zakończenie zwiedzania przejście do zabytkowego Młyna Hilberta - największego sprawnego i  kompletnego młyna zbożowego na Dolnym Śląsku. Początki młyna sięgają pierwszej połowy XIX stulecia. Karol Zygmunt Hilbert, śląski przemysłowiec i filantrop, w 1837 r. uruchomił w Bielawie pierwszy na Śląsku parowy młyn. Po 30 latach zdecydował się przenieść działalność do Dzierżoniowa gdzie w budynku dawnej farbiarni uruchomił nowy zakład.
15.24 - wyjazd z Dzierżoniowa
16.00 - Jaworzyna Śląska

Kolejarz  
11.15 - wyjazd z Dzierżoniowa
12.01 - Jaworzyna Śląska
Zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa na Śląsku, gdzie znajduje się jedna z największych kolekcji zabytkowego taboru kolejowego w Polsce. Ponad 140 pojazdów kolejowych-lokomotyw parowych,spalinowych i elektrycznych,wagonów oraz innych pojazdów szynowych prezentowanych na terenie zespołu dawnej parowozowni w Jaworzynie Śląskiej. W Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zobaczyć warto:
-czynne historyczne pojazdy kolejowe m.in parowóz TKt48-18 , najstarszą sprawną lokomotywę spalinową w Polsce Deutz OMZ czy czechosłowacki szynobus 830 z 1959 r.
-kolekcję ponad 40 zabytkowych lokomotyw parowych m.in. unikatowe TKH2-12 z 1890 roku ( najstarszy parowóz w kolekcji), Pt31-49 ( pierwszy w Polsce parowóz pospieszny),  prototypową polską lokomotywę elektryczną EP23-001 z 1972 roku czy wagon pancerny z 1941 roku.
-wystawy poświęcone śląskiej technice i przemysłowi
-unikatową makietę kolejową w skali H0 zarządzanej autentycznymi urządzeniami nastawniczymi
14.20 - wyjazd z Jaworzyny Śląskiej
15.11 - Dzierżoniów

JAK KUPIĆ BILET?
Muzealne Pociągi Specjalne  objęte jest obowiązkową rezerwacją miejsc. Rezerwacje przyjmowane są wyłącznie na adres e-mail: rezerwacje@muzeatechniki.pl
W treści maila prosimy podać: imię i nazwisko dokonującego rezerwacji, numer telefonu oraz ilość rezerwowanych biletów (ulgowych i normalnych) oraz informację o dzieciach poniżej 3-ego roku życia. W odpowiedzi otrzymacie Państwo zwrotny e-mail z danymi do przelewu i potwierdzenie rezerwacji.

CENY BILETÓW:
60 zł - normalny
50 zł - ulgowy  
Opłata za przejazd zawiera w cenie zwiedzanie jednej z placówek oraz przejazd w obie strony.

Polecane informacje:

 • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

  39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

  Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

  W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

  Czytaj dalej
 • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

  Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

  W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

  Czytaj dalej
 • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

  Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

  - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajCloudy-1°C