Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Co zrobić z sześciolatkiem?

10-02-2016
Posłać do szkoły czy do przedszkola? To pytanie, nad którym głowi się ponad 300 dzierżoniowskich rodzin. Czasu na podjęcie decyzji jest coraz mniej. Każdy rodzic sześciolatka wie, że nie jest ona łatwa i ma na nią wpływ wiele czynników. Na co warto zwrócić uwagę?

Posłać do szkoły czy do przedszkola? To pytanie, nad którym głowi się ponad 300 dzierżoniowskich rodzin. Czasu na podjęcie decyzji jest coraz mniej. Każdy rodzic sześciolatka wie, że nie jest ona łatwa i ma na nią wpływ wiele czynników. Na co warto zwrócić uwagę?

Miasto namawia rodziców, by posłali swoje pociechy do szkoły. Liczba sześciolatków rozpoczynających w tym roku naukę wpłynie na cały dzierżoniowski system edukacji. W tej informacji skupiamy się więc na plusach posłania sześciolatka do szkoły. Miasto zachęca, ale uszanuje każdą decyzję rodzica, rozumiejąc, że jest to kwestia bardzo indywidualna.

Na samym początku rozwiewamy ewentualne wątpliwości. Dzierżoniowskie szkoły są bardzo dobrze przygotowane na przyjęcie sześciolatków. Dotyczy to zarówno programu nauki, jak i stworzonych z myślą o sześciolatkach warunków.

Dzieci, które rozpoczną w tym roku naukę w pierwszej klasie, uczyć się będą już według nowej podstawy programowej. Jakie umiejętności będą musiały opanować? Odpowiedzi na to pytanie znajdziemy tutaj: www.reformaprogramowa.men.gov.pl/ 

Dziecko sześcioletnie jest już najczęściej intelektualnie zdolne do tego, by przyswajać szkolną wiedzę, a intensywny rozwój w tym momencie życia dodatkowo sprzyja szybkiej nauce. W uproszczeniu - zamiast nudzić się w przedszkolu, dziecko gotowe już do nowych zadań rozwojowych wyrusza po wiedzę i umiejętności emocjonalne oraz społeczne.

Sześcioletnie dziecko wchodzi też w okres intensywnego przewartościowywania głównej aktywności życiowej – przestaje być nią zabawa, a zaczyna podejmowanie obowiązków. Z punktu widzenia psychologicznego większość sześciolatków też jest już na to przygotowana.

Sześciolatek w szkole szybciej usamodzielni się, nauczy odpowiedzialności, nawiązywania kontaktów z innymi osobami, współpracy i działania zespołowego. Dla jego rozwoju osobistego może to być krok bardzo korzystny.

Jest jeszcze jeden kluczowy argument. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że będzie to rocznik nieliczny. Wiąże się z tym znacznie mniejsza konkurencja w późniejszych etapach życia. Od wyboru szkoły gimnazjalnej, średniej, przez dostęp do wymarzonych kierunków studiów czy wejścia na rynek pracy. Z kolei następny rocznik będzie liczniejszy, a co za tym idzie, konkurencja również będzie większa. Warto wziąć to pod uwagę przy jednym z najczęściej pojawiających się argumentów przeciw wysłaniu sześciolatka do szkoły, jakim jest „jeden rok dzieciństwa dłużej”.


Powody, dla których warto, by sześciolatek poszedł do szkoły:

1. Gotowość szkolna.
Dziecko w wieku 6 lat ma silną potrzebę poznawania, stawania przed nowymi wyzwaniami i nauki. Przedszkole nie jest w stanie w pełni zaspokoić tych potrzeb u dziecka. Dziecko w szkole zaspokaja swoją ciekawość świata, poznaje nowe rzeczy, nabywa nowe umiejętności i chętnie wykorzystuje je w codziennym życiu. Wbrew obiegowym opiniom dziecko rozpoczynające naukę w I klasie nie musi znać liter, czytać i sprawnie liczyć, bo te umiejętności nabędzie dopiero w szkole.

2. Szansa na szybszy rozwój.
Według badań, na które powołuje się Ministerstwo Edukacji Narodowej wynika, że po roku nauki w szkole – dzieci, które rozpoczęły ją jako sześciolatki mają wyższe osiągnięcia z zakresu matematyki i czytania niż rówieśnicy, którzy do szkoły poszli w wieku 7 lat. Także testy robione na koniec III klasy wypadają lepiej wśród tej pierwszej grupy. Ponadto dzieci, które zaczynają o rok wcześniej przygodę z edukacją, są lepiej rozwinięte od rówieśników, a ich duży potencjał umysłowy jest efektywniej wykorzystywany. Stanie się przy tym dojrzalsze emocjonalnie, bardziej samodzielne, odważne, pewniejsze siebie i będzie łatwiej nawiązywało kontakt z rówieśnikami i dorosłymi niż jego koledzy, którzy pozostali w przedszkolu.

3. Łatwiejszy start w późniejszych etapach edukacji.
Dziecko rozpoczynające naukę w szkole w wieku 6 lat szybko prześcignie rówieśników w rozwoju i ułatwi sobie pokonywanie kolejnych szczebli edukacji.

4. Płynność uczenia się czytania i pisania, bez zmiany nauczyciela i dostosowywania się do nowych wymagań.
Idąc do pierwszej klasy, sześciolatek od samego początku uczy się z jednym nauczycielem. Dzięki temu, że nauka pisania i czytania rozpoczyna się dopiero w szkole, od samego początku dziecko jest uczone przez tego samego nauczyciela, który poznaje jego możliwości i wybiera najlepszą dla dziecka metodę nauki. Ten sam nauczyciel i znane wymagania to brak stresu dla dziecka i jego rodziców, którzy dobrze komunikują się z wychowawcą rozumiejącym potrzeby ich pociechy.

5. Program nauczania w I klasie jest skrojony na miarę możliwości i umiejętności dzieci sześcioletnich.
Siedmiolatek na tle takiego programu jest skazany na nudę. Sześciolatek aktywnie zdobędzie wiedzę w sposób dostosowany do wieku. W pierwszej klasie dziecko rozpoczyna naukę czytania i pisania, tak jak to było wcześniej w zerówce, ale wiedzę tę zaczyna wykorzystywać w szerszym kontekście. W pierwszych trzech klasach uczniowie nie otrzymują normalnych stopni – są to głównie oceny opisowe lub rysunkowe, które działają motywująco.

6. Gotowość szkół na przyjęcie sześciolatków.
Dzisiejszy system edukacji liczy się z potrzebą zabawy wśród uczniów klas pierwszych, dlatego sam program nauczania przewiduje wiele rozwiązań, które zaspokajają potrzebę zarówno rozrywki, jak i nauki u sześciolatka. Zajęcia w klasie są przeplatane zabawami ruchowymi, a sam nauczyciel obserwując potrzeby dziecka, decyduje o czasie trwania poszczególnych zajęć.

 

Polecane informacje:

  • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

    39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

    Czytaj dalej
  • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

    Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

    W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

    Czytaj dalej
  • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

    Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

    W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

    Czytaj dalej
  • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

    Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

    - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

    Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajCloudy-1°C