Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Oddajmy hołd „Żołnierzom Wyklętym”

25-02-2016
Rada Miejska Dzierżoniowa i Burmistrz Dzierżoniowa zapraszają 1 marca 2016 r. na uroczyste odsłonięcie obelisku przy rondzie Polskiego Państwa Podziemnego.  Co wydarzy się w Dzierżoniowie podczas Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”?

Rada Miejska Dzierżoniowa i Burmistrz Dzierżoniowa zapraszają 1 marca 2016 r. na uroczyste odsłonięcie obelisku przy rondzie Polskiego Państwa Podziemnego.  Co wydarzy się w Dzierżoniowie podczas Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”?

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto poświęcone pamięci żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Upamiętnia ono zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski.

Obchody w Dzierżoniowie rozpoczną się od zapalenia przez harcerzy zniczy przy Rondzie Żołnierzy Wyklętych (godz. 15.00). Pół godziny później rozpoczną się uroczystości przy rondzie Polskiego Państwa Podziemnego. W ich trakcie odsłonięty zostanie pamiątkowy obelisk, przy którym złożone zostaną kwiaty i wieńce.  Zachęcamy mieszkańców do poświęcenia chwili i uczczenia bohaterskich postaw wyjątkowych rodaków walczących do końca w imię prawdziwie wolnej ojczyzny.

 

 

Program obchodów:

15:00 – zapalenie zniczy przy Rondzie Żołnierzy Wyklętych (ZHP)

15:30 – uroczystości przy rondzie Polskiego Państwa Podziemnego:

  • odśpiewanie hymnu państwowego,
  • przemówienie okolicznościowe,
  • odsłonięcie obelisku,
  • poświęcenie obelisku,
  • złożenie kwiatów pod obeliskiem,
  • odegranie na trąbce utworu „Śpij Kolego”.

 

 

Treść informacji, którą umieszczono na obelisku:

 

RONDO POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO

            Rada Miejska Dzierżoniowa 25 sierpnia 2014 r. podjęła uchwałę w sprawie nadania skrzyżowaniu ulic Piastowskiej i Złotej w Dzierżoniowie nazwy Rondo Polskiego Państwa Podziemnego. Jest to wyraz pokoleniowej pamięci o heroizmie Polaków i ofiarach II wojny światowej oraz zbrodniczych totalitaryzmów: hitleryzmu i stalinizmu. Polskie Państwo Podziemne było wyjątkową w skali światowej konspiracyjną strukturą, która funkcjonowała na terenach okupowanych przez III Rzeszę i Związek Radziecki do stycznia 1945 r. Podlegało ono Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. W jego ramach działały władze administracyjne, sądownicze, wojskowe i oświatowe. Naczelnym organem była Delegatura Rządu RP na Kraj, a fundamentalnym zadaniem - przygotowanie do walki zbrojnej, zachowanie ciągłości państwa i życia narodu, prowadzenie działalności sabotażowo-dywersyjnej oraz szkolenie kadr do przejęcia władzy cywilnej w chwili wyzwolenia kraju.

             Wielu z twórców Polskiego Państwa Podziemnego nie doczekało zwycięstwa, m. in. przywódcy polskiego podziemia, którzy podstępnie uwięzieni przez NKWD, zostali skazani w pokazowym procesie politycznym.    Swoje dziedzictwo pozostawili w deklaracji programowej Rady Jedności Narodowej O co walczy naród polski, Manifeście do Narodu Polskiego i Narodów Zjednoczonych, rozkazie gen. Leopolda Okulickiego o rozwiązaniu Armii Krajowej i innych dokumentach.

             Polskie Państwo Podziemne nauczyło nas, spadkobierców tego testamentu, jak wielką wartością w życiu państwa są: sprawna organizacja, polityczna odpowiedzialność i wysiłek społeczeństwa. Dał temu potem wyraz największy w dziejach świata ruch społeczny – Solidarność. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawą z dnia 11 września 1998 r. ustanowił dzień 27 września – Dniem Polskiego Państwa Podziemnego.

MIESZKAŃCY  DZIERŻONIOWA

Polecane informacje:

  • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

    39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

    Czytaj dalej
  • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

    Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

    W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

    Czytaj dalej
  • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

    Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

    W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

    Czytaj dalej
  • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

    Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

    - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

    Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajCloudy-1°C