Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Kresowianie w bibliotece

09-10-2012

Promocja książki "Gruzja nieznana. Wspólne losy Gruzinów i Polaków" odbyła się we wtorek 29 listopada w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dzierżoniowie. Połączono ją z rozstrzygnięciem konkursu literacko-fotograficznego "Kresy dalekie i bliskie".

Na spotkanie autorskie, oprócz władz miasta i przedstawicieli Spółdzielni Mieszkaniowej, stawili się licznie działający w naszym mieście Kresowiacy. Poza interesującą tematyką książki, znalazły się w niej informacje o Walerianie Tewzadze, wieloletnim mieszkańcu Dzierżoniowa.

Ten urodzony w 1894 roku Gruzin w latach 1918-1921 współtworzył zręby nowej armii społeczeństwa gruzińskiego, walczącej z bolszewickim agresorem. W okresie drugiej wojny światowej, kiedy wraz z sobie podobnymi uciekł do Polski, był jednym z obrońców Warszawy. Wstąpił do Armii Krajowej, za co po wojnie musiał się ukrywać przed służbami bezpieczeństwa. Ostatecznie osiedlił się w Dzierżoniowie i przybrał nazwisko Walery Krzyżanowski. W 1985 roku został pochowany na tutejszym cmentarzu. 18 marca 2009 roku przed budynkiem Spółdzielni Mieszkaniowej odsłonięto obelisk poświęcony temu kawalerowi orderu Virtuti Militari. Data była nieprzypadkowa - 88 lat wcześniej Walerian Tewzadze po raz ostatni widział ojczystą Gruzję. Tego dnia wraz z innymi oficerami musiał się ewakuować przed nadciągającą armią bolszewicką.

Oczywiście książka to nie tylko losy Tewzadze. Sporo miejsca w niej poświęcono historii Gruzji, jej dziejom kulturowym i politycznym. Znaleźć w niej można także nieznane wcześniej zdjęcia i dokumenty. Dużo można się z niej dowiedzieć o gruzińskim świętym męczenniku ojcu Grzegorzu Peradze, a także o prometeiźmie, czyli nurcie solidarności politycznej, który połączył walczących z zaborcą Polaków i Gruzinów.

W Dzierżoniowie na promocję książki przyjechało dwóch z trzech jej autorów - Piotr Warisch oraz Piotr Hlebowicz (zabrakło Dawida Kolbai). - Nasz album powstawał około roku. Tyle zajęło nam zbieranie materiałów, spotkania z rodzinami oficerów gruzińskich. W Tibilisi odwiedziliśmy także archiwa KGB - mówił Piotr Warisch. - Żartujemy czasem, że tak naprawdę to pracujemy nad tą książką od 30 lat, bo właśnie wtedy poznaliśmy się z Piotrem Hlebowiczem. Działaliśmy obaj w Solidarności, a opisywany przez nas w albumie prometeizm ma podobne założenia.

Jak podkreślano, do powstania książki przyczyniła się pomoc wielu instytucji, w tym Urzędu Miasta oraz Spółdzielni Mieszkaniowej w Dzierżoniowie.

Nagrodzeni za wspomnienia

Spotkanie autorskie połączono z rozwiązaniem konkursu "Kresy dalekie i bliskie", jaki MPBP ogłosiła jakiś czas temu. - To chyba pierwsze nasze zetknięcie z tą tematyką, bo wcześniej nie przygotowywaliśmy żadnych wystaw ani konkursów o Kresach - powiedziała Krystyna Gliwa, bibliotekarka i organizatorka konkursu. Jak dodała, w przyszłości mogą być organizowane kolejne edycje, gdyż spotkał się z zainteresowaniem dzierżoniowian - było dziewięć zgłoszeń i 22 prace.

W kategorii literackiej nagrody otrzymali: Jan Jeleń, Krystyna Patrzykąt i Florian Kuriata. Wyróżnienia wręczono: Edwardowi Bieniowi, Janinie Piotrowskiej i Kazimierzowi Ozdze.

W kategorii fotograficznej komisja przyznała nagrodę Edwardowi Bieniowi. Natomiast wyróżnienia otrzymali Krystyna Pawełek i Kazimierz Ozga.

­Najważniejsze dla nas jest to, że o Kresach wreszcie mówi się więcej - powiedział odbierając swoje nagrody Edward Bień, prezes Stowarzyszenie Kresowian w Dzierżoniowie.

Wystawę prac konkursowych można oglądać do końca roku w holu biblioteki w Rynku.

Źródło: Tygodnik Dzierżoniowski

Polecane informacje:

  • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

    39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

    Czytaj dalej
  • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

    Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

    W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

    Czytaj dalej
  • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

    Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

    W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

    Czytaj dalej
  • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

    Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

    - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

    Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajCloudy-1°C

JutroLight sleet2°C

2°C

więcej